Pozycjonowanie "long tail" w dosłownym tłumaczeniu oznacza pozycjonowanie "długi ogon". Koncepcje tą sformułował Chris Anderson w swoim artykule do popularnego magazynu "Wired". Było to w październiku 2004 roku. Wtedy mówiono, że "long tail" to przyszłość SEO. Dziś już wiemy, że to prawda... "lond tail" to teraźniejszość.
Celem Chrisa było opisanie pewnych modeli biznesowych i ekonomicznych. Zaobserwował je w działalności tak dużych firm jak Amazon.com, czy Netflix.
W pozycjonowaniu "long tail" głównie chodzi o to, że posiadanie bardzo "długiego ogona" słów kluczowych, na które znajdziemy się wysoko w wynikach wyszukiwania może zaowocować wygenerowaniem bardzo dużej oglądalności pozycjonowanej strony. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że większość wejść na naszą stronę będzie pochodzić z pojedynczych, rzadko poszukiwanych przez Internautów fraz. Może zdarzyć się, że odwiedziny z tych niszowych fraz znacznie przewyższą swoja liczebnością te z tych, mogłoby się wydawać najpopularniejszych słów kluczowych.
Po analizie statystyk odwiedzin niektórych stron internetowych można, dopatrzeć się zjawiska, w którym większość wizyt wcale nie pochodzi z najbardziej promowanych przez pozycjonerów słów kluczowych.
Aby uzyskać efekt "long tail" należy zoptymalizować stronę w taki sposób, aby znaleźć się na wysokich pozycjach wyników wyszukiwanie przez popularne wyszukiwarki internetowe na możliwie jak największą liczbę różnych, ale powiązanych tematycznie z pozycjonowaną strona fraz.
Nie można zapomnieć, że z Internetu, a tym bardziej z wyszukiwarek internetowych korzystają ludzie w różnym stopniu zaawansowania. Ludzie mniej obeznani w tym temacie bardzo często wpisują w pole wyszukiwania zapytania składające się z kilku lub nawet kilkunastu słów.
"Long tail" wpływa bardzo pozytywnie na blogi internetowe. Dzięki wejściom na nie z mniej popularnych, można by powiedzieć niszowych fraz stare wpisy na blogu wciąż żyją i nie przechodzą w zapomnienie. Wejścia generowane przez "długi ogon" mają bardzo wysoki współczynnik konwersji. Dlatego warto "long tail" wziąć pod uwagę podczas planowania swojej strategii marketingowej. Projektując strukturę serwisu miej na uwadze optymalizację pod kątem "długiego ogona". Kiedy zajmiesz się pozyskiwaniem linków do swojej strony nie zapomnij o pod stronach i różnicowaniu anchorów.
Na Spodek 2.0 odbyła się prezentacja Nowych trendów w pozycjonowaniu jakim jest Long Tail, prelegentem był Tomasz Wieliczko. W czasie prezentacji można było się dowiedzieć czym jest Long Tail, jak dobrać słowa kluczowe potrzebne do pozycjonowania, jak wygląda zoptymalizowana strona pod wyszukiwarki oraz jakie narzędzia do tego wykorzystać.
Zobacz także:
Przeczytaj także:
"Long tail" to nie przyszłość... to teraźniejszość!